Deustch Aktuell | Listopad/Grudzień 2013

 


Sind die Lichter angezündet,
Rings ist jeder Raum erhellt...”*


Jeśli w późnojesienny wieczór macie spełniony powyższy warunek i dodatkowo jesteście posiadaczem świątecznego wydania magazynu „Deutsch aktuell”, to zachęcam do jego lektury.
Jest co czytać.
 
W numerze listopad-grudzień otrzymujemy ponad 30 stron tekstu w tradycyjnym układzie:
- Ciekawostki- dział zatytułowany „In der Kürze liegt die Würze”. Rzeczywiście krótkie teksty o ekranizacji życia Niki Laudy, granego przez niemieckiego aktora Daniela Brühla, walce Deutsche Bahn z wdzierającymi się do języka niemieckiego zapożyczeniami z j. angielskiego, kilka słów o uczących się języka tureckiego w Niemczech i odnalezionych nieznanych notatek Martina Lutra.
Po krótkiej rozgrzewce kilkanaście zdań o tym, co nowego w filmie, książce i muzyce niemieckojęzycznej.

Pierwszy z dłuższych artykułów poświęcony jest energii odnawialnej, konkretnie tej pozyskiwanej ze Słońca. Deutsch aktuell poprzedni numer poświęcił gazowi łupkowemu, więc jest to kontynuacja większego cyklu. Napisanego bardzo ciekawie. Na rynku tym dokonuje się rewolucja, ceny paneli spadają, dostępna jest coraz większa moc, rosną dopłaty do takiej energii, rząd niemiecki chce zwiększyć udział energii odnawialnej do ponad 50% w ciągu kilkunastu lat, a producenci paneli solarnych z Europy, w tym z Niemiec, idą z torbami. Dlaczego?
Dowiecie się po lekturze dwóch stron tekstu.

W numerze znajdziemy również biografię kontrowersyjnego niemieckiego rapera Bushido. Jest on muzykiem wielokrotnie nagradzanym jak równie często popadającym w konflikt z prawem. Co przeskrobał Bushido, a za co i kiedy otrzymał wyróżnienia/nagrody => w numerze.
Drugą osobą, z której biografią możemy zapoznać się w czasopiśmie jest Friedrich Hundertwasser. Austriacki malarz i architekt zaliczany jest do najwybitniejszych artystów XX wieku (ciekawe, czy towarzyszący mu w numerze Bushido również załapie się na to wyróżnienie?).

Ciekawych informacji dowiemy się z artykułu poświęconego zabytkom niemieckim zaliczonym przez UNESCO do światowego dziedzictwa kulturowego. Tekst powstał z okazji włączenia do tego zaszczytnego kręgu Parku Krajobrazowego w Wilhelmshöhe. Z artykułu dowiemy się, że park jest jednym z 36 takich obiektów w Niemczech (w Polsce jest ich 14). Opisany został również niemiecki High-Tech-Erzeugnis sprzed 3.600 lat.

Artykuł nawiązujący do świątecznej okładki numeru traktuje o tradycji jarmarków bożonarodzeniowych. Co to jest Feuerzangenbowle, który z jarmarków jest najstarszy? Odpowiedź w tekście.

Treść numeru uzupełnia artykuł dla uzależnionych od fajek – o nowej modzie przerzucania się z papierosów tytoniowych na bardziej nowoczesne elektroniczne. W Niemczech przeemigrowało tak już 2 miliony palaczy. Czy nie jest to skok z deszczu pod rynnę??

Jest również w ramach działu społeczeństwo tekst o wyborach zawodu, co najbardziej podoba się młodym, jaki zawód jest najbardziej ceniony.
I na koniec propozycje spędzenia wolnego czasu. Albo w Sudetach, i podziemiach kompleksu Riese lub w Alpach w Tyrolu.

Numer na listopad/grudzień jest bardzo ciekawy, wydany na wysokim poziomie. Teksty są dobrze dobrane.
Niemniej mam odczucie, że teksty pisane przez polskich autorów są na trudniejszym poziomie niż te pochodzące od autorów niemieckojęzycznych. To subiektywne wrażenie, związane z artykułem z dziedziny trochę mi odleglejszej, ale natrafiłam na sformułowanie „ zwiększyć swobodę do artystycznego wyrażania swoich koncepcji” - nawet nie wiedziałam, że taki zwrot w języku polskim istnieje :-)
Ale jest to odczucie moje, osoby zainteresowane tą dziedziną (architektura) mogą nie zauważyć, ze całkowita moc instalacji solarnych w Niemczech wynosi 30 wat (30.000 mW, czyli miliwatów, zamiast 30.000 MW – megawatów). Taka dygresja :-)

Całą serię wydawnictwa Colorful Media polecam jako świetny pomysł na prezent pod choinkę.
Warto!!!

Sind die Lichter angezündet,
Freude zieht in jeden Raum.
Weihnachtsfreude wird verkündet,
Unter jedem Lichterbaum”.*

Czego życzę Wam i Wydawnictwu z całego serca.


Ocena: 10/10


Dziękuję!


*”Weihnachtsfreude” Erika Engel, Musik Hans Sandig

Weronika Z.

Serwus! Nazywam się Weronika i jestem autorką Paradise with Books. Będzie mi niezmiernie miło Cię tu gościć!

3 komentarze:

  1. Magazyn wydaje się być bardzo ciekawy, ale ten niemiecki...Nie dla mnie :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Niestety u mnie w niemieckim jest dosć słabo, ale myślę nad zakupem angielskiej wersji. ;)

    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń