Igrzyska śmierci | Suzanne Collins

Walka o wolność.
Co roku, z dwunastu dystryktów wybierani są młoda dziewczyna i chłopak. Wysyłani na Igrzyska Śmierci, mają przypominać ludności Panem o wywołanym kiedyś buncie. Zwycięzca może być tylko jeden. Katniss Everdeen to mieszkanka dwunastego dystryktu - najbiedniejszego ze wszystkich. Trudna sytuacja finansowa zmusza dziewczynę do codziennej walki o przetrwanie.
Nadchodzi dzień dożynek i nieszczęśliwym trafem zostaje wylosowana jej młodsza siostra. Katniss dokonuje ogromnego poświęcenia i wyrusza na Igrzyska Śmierci. Czy uda jej się zwyciężyć?

Suzanne Collins w niezwykły sposób przedstawiła swoją wizję przyszłości, która niestety nie jest malowana w jasnych barwach. Od samego początku można zauważyć walkę o przetrwanie i ogromny strach młodych ludzi przed wylosowaniem ich imienia na dożynkach. Emocje te przekazywane są czytelnikowi i towarzyszą mu do samego końca.

Igrzyska śmierci napisane barwnym oraz lekkim językiem, a pomimo ciężkiej tematyki, czyta się ją bardzo szybko. Powieść jest skierowana raczej do młodszych czytelników, lecz z pewnością zachwyci również starszych. Momentami czułam się jednak przytłoczona dużą ilością opisów, jakie były w tym utworze.

Postacie Katniss, Peety i Gale'a od razu zaskarbiły sobie moją przyjaźń. Główna bohaterka i jednocześnie narratorka powieści w bardzo zręczny sposób przekazuje swoje myśli, a także krytykuje cały system Panem. Jej charakter jest przyczyną wielu konfliktów, lecz łatwo można ją polubić.
Gale oraz Peeta to zupełnie dwie różne postaci. Bardziej do gustu przypadła mi postawa Gale'a, który z odwagą i rozsądkiem podchodził do spraw. Natomiast towarzysz Katniss ukazał mi się jako przestraszony i naiwny chłopak. Z czasem przeszedł ogromną metamorfozę i zmienił swój charakter.

Igrzyska śmierci to ciekawa wizja przyszłości. Przeżyłam niesamowitą przygodę i dzielnie towarzyszyłam Katniss w Igrzyskach. Suzanne Collins stworzyła porywającą powieść, która już na samym początku skazana była na ogromny sukces. Nie mogę się doczekać, aż przeczytam kolejne tomy i poznam dalszą historię losów tej niezwykłej dziewczyny.

Ocena: 7/10  


Weronika Z.

Serwus! Nazywam się Weronika i jestem autorką Paradise with Books. Będzie mi niezmiernie miło Cię tu gościć!